понедельник, 12 ноября 2012 г.

Рухливі ігри для дітей початкових класів

Діти молодшого шкільного віку багато грають у вільний час.
Вони володіють всіма видами природних рухів, хоча ще недостатньо абсолютно, тому ігри, пов'язані з бігом, стрибками, метанням, їм цікаві.
Крім того, всі ці рухи найкраще розвиваються в іграх.
При проведенні рухливих ігор серед учнів молодших класів треба враховувати анатомо-фізіологічні особливості дітей цього віку, відносну схильність їх організму різним впливам навколишнього середовища і швидку стомлюваність.
Скелет молодшого школяра ще продовжує формуватися. Значна прошарок хрящової тканини обумовлює велику гнучкість кісток, особливо хребта.
Мускулатура відносно слабка (зокрема, м'язи спини і черевного преса). Міцність опорного апарату також ще невелика. Тому великого значення набувають рухливі ігри з різноманітними рухами, без тривалих м'язових напружень.
Серцево-судинна система дитини 7-9 років відрізняється великою життєздатністю: судини достатньо широкі, а стінки судин еластичні, що створює сприятливі умови для роботи серцевого м'яза. Але функції нервової системи, що регулює роботу серця, ще недостатньо розвинені (легка збудливість серця).
Діти проявляють велику рухову активність в іграх, особливо в тих випадках, коли стрибки, біг та інші дії, що вимагають великої затрати сил і енергії, перемежовуються хоча б короткочасними перервами, активним відпочинком. Однак вони досить швидко втомлюються, особливо при виконанні одноманітних дій.
Враховуючи вищесказане, фізичне навантаження при заняттях рухливими іграми необхідно суворо регулювати і обмежувати.
Гра не повинна бути надто тривалою.Функція уваги у молодших школярів ще недостатньо розвинена, вони часто бувають розсіяними, переключаються з одного предмета на інший. У зв'язку з цим їм бажано пропонувати короткі по часу рухливі ігри, в яких велика рухливість чергується з короткочасними перепочинками.
Ігри складаються з різноманітних вільних простих рухів, причому в роботу залучаються великі м'язові групи. Простота і нечисленність правил гри обумовлюються недостатньою стійкістю уваги і відносно слабко розвиненими вольовими якостями дітей 6-9 років.
Діти цього віку активні, самостійні, допитливі, прагнуть негайно і одночасно включатися в проведені гри, а під час гри намагаються в порівняно короткий термін домагатися заданих цілей; їм ще не вистачає витриманості і завзятості.
Їх настрій часто змінюється. Вони легко засмучуються при невдачах в грі, але, захопившись нею, незабаром забувають про свої образи.Молодші школярі яскравіше сприймають і краще засвоюють все те, що бачать, чують, спостерігають.
Однак у цьому віці образне, предметне мислення дитини поступово змінюється понятійним мисленням. Діти демонструють велику свідомість в ігрових діях, у них з'являється вміння ділитися враженнями, зіставляти і порівнювати спостережуване. Вони починають більш критично ставитися до вчинків і дій товаришів по грі.
Поява здатності абстрактно, критично мислити, свідомо контролювати рухи дозволяє школярам успішно засвоювати ускладнені правила ігор, виконувати дії, пояснюють і показують керівником.Правила гри керівник повинен викладати коротко, оскільки діти прагнуть якнайшвидше відтворити все викладене в діях.
Часто, не дослухавши пояснення, діти виявляють бажання виконати ту чи іншу роль у грі. Непогано, якщо керівник розповість про гру у формі казки, що сприймається дітьми з великим інтересом і сприяє творчому виконанню в ній ролей.
Цим способом можна користуватися для кращого засвоєння гри, коли діти неуважні або коли їм потрібен відпочинок після фізичного навантаження.Діти 1-3 класів дуже активні, але, звичайно ж, не можуть розрахувати своїх можливостей.
Всі вони в основному хочуть бути водящими, тому керівник повинен сам призначати їх у відповідності зі здібностями. Водящим можна також призначити гравця, який переміг в попередній грі, заохочуючи його за те, що він залишився неспійманих, виконав завдання краще за інших, прийняв найкрасивішу позу в грі і т.п.
Вибір водящего повинен сприяти розвитку у дітей здатності правильно оцінювати свої сили і сили товаришів. Рекомендується частіше змінювати водить, щоб якомога більше дітей побувало в цій ролі.
Сигнали в іграх для дітей молодших класів краще подавати не свистком, а словесними командами, що сприяє розвитку другої сигнальної системи, ще дуже недосконалою в цьому віці. Гарні також речитативи. Вимовні хором римовані слова розвивають у дітей мова і разом з тим дозволяють їм підготуватися до виконання дії на останньому слові речитативу.
Діти цього віку дуже вразливі, тому не рекомендується виводити їх з гри за помилки. Якщо ж за змістом гра вимагає тимчасового виведення програли, то треба визначити місце для вибулих і видаляти їх дуже ненадовго.
До порушень в грі, недотримання правил керівник повинен ставитися терпимо, пам'ятаючи, що це відбувається в основному через недосвідченість, невміння грати в колективні ігри та недостатнього загального фізичного розвитку дітей.
Прагнення дітей до вигадки, творчості реалізується в рухливих іграх, які часто мають сюжетно-образний характер. Образні сюжети стають складніше, ніж в іграх дітей дошкільного віку, так як кругозір молодших школярів значно розширюється, вони оволодівають навичками читання, письма. Прикладом сюжетних ігор можуть бути "Совушка", "Два Мороза", "Карасі та щука". Для дітей цього віку дуже привабливими можуть бути ігри з елементами таємничості, несподіванки.У першому класі на початку навчального року небажано проводити командні ігри. Поступово, з придбанням рухового досвіду і з підвищенням у дітей інтересу до колективної діяльності, можна включати в урок гри з елементами змагання в парах (у бігу, гонці обручів, стрибання через скакалку, в катанні м'яча).
Надалі слід розділяти дітей на кілька груп і проводити з ними змагальні ігри типу естафет з простими завданнями. При поділі гравців на змагаються групи керівник повинен враховувати відповідність характеру ігрових дій фізичної підготовленості дітей, а результати дій кожного гравця за свою команду виявляти негайно.
Переважне місце займають ігри з короткими перебіжками врозтіч, по прямій, по колу, зі зміною напрямків, ігри з бігом типу "наздоганяй-тікай" і з вивертанням; гри з підстрибування на одній або двох ногах, зі стрибками через умовні перешкоди (накреслений "рів ") і через предмети (невисоку лавку); ігри з передачею, киданням, ловлею і метанням на дальність й у мету м'ячів, шишок, камінчиків, ігри з різноманітними рухами наслідувального або творчого характеру. Кожна гра складається в основному з одного-двох перерахованих вище видів рухів, причому зазвичай вони застосовуються відокремлено або поперемінно і лише зрідка - в поєднаннях.
Наприклад, гра "Стрибунці-воробушки" побудована на підстрибування, гра "Вовки в рові" - на перебіганнях, в які включені стрибки в довжину.
Для проведення більшості ігор в молодших класах керівнику необхідний яскравий, барвистий інвентар, оскільки у дітей зоровий рецептор розвинений ще слабо, а увага розсіяна. Інвентар повинен бути легким, зручним за обсягом, відповідати фізичним можливостям дітей.
Рекомендований інвентар для проведення ігор в початкових класах наступний: 20 невеликих прапорців різного кольору, 40 малих м'ячів, 4 великих м'яча (типу волейбольних), 4-8 обручів, 40 коротких скакалок, 2 довгі скакалки, 6-10 мішечків з піском, 6 - 8 паперових ковпаків (циліндричної форми) і 6-8 пов'язок на очі.
Розподіляти під час уроку рухливі ігри рекомендується наступним чином. В основній частині уроку для розвитку швидкості і спритності краще проводити ігри-перебіжки ("Два Мороза", "Вовки в рові", "Гуси-лебеді"), в яких діти після швидкого бігу з вивертанням, підскоками, стрибками можуть відпочити.
Ігри з ритмічної ходьбою і додатковими гімнастичними рухами, які вимагають від граючих організованості, уваги, узгодженості рухів, сприяють загальному фізичному розвитку (наприклад, гра "Хто підходив").
Їх краще включати в підготовчу та заключну частини уроку. Іноді уроки можуть повністю складатися з різноманітних рухливих ігор. Урок, який складається з ігор, вимагає від учасників володіння деякими ігровими навичками й організованого поведінки.
У такий урок включають 2-3 гри, знайомі дітям, і 1-2 нові

Комментариев нет:

Отправить комментарий